Jak se v takové situaci zachovat?【červenec 2024】

Ztráta zaměstnání může přijít jako rána z čistého nebe, která vám během okamžiku obrátí život naruby. Musíte se vyrovnat s finanční nejistotou a navrch pořádným stresem. V takových chvílích se málokdo ubrání beznaději. Přesto nemá smysl věšet hlavu, existuje spousta řešení. Co dělat po ztrátě zaměstnání a jak se můžete vrátit zpět do „hry“?

Vyhodili mě z práce. Co teď?

Ztráta zaměstnání je bezpochyby šokující událost, která může otřást vaším životem. V prvních chvílích se budete cítit ztraceně, naštvaně a asi vás přepadne i úzkost. Dopřejte si dostatek času na zpracování této události, ale nenechte se unést emocemi. Nemá smysl hádat se s už bývalým zaměstnavatelem, nebo mu dokonce nadávat.

Zbytečně si můžete zavřít dveře k dalším příležitostem. Berte situaci takovou, jaká je a snažte se působit vyrovnaně. Jedna kapitola vašeho života se uzavřela a další na vás už čeká. Před odchodem z práce se informujte o všem potřebném, včetně:

✅ výpovědní lhůty (činí minimálně 2 měsíce),
✅ vaší poslední výplaty a termínu jejího vyplacení,
✅ odstupného a jeho výše (pokud na něj máte nárok),
✅ možnosti referencí od nadřízeného nebo kolegů,
✅ převedení vaší práce a pracovních povinností na jiné zaměstnance,
✅ vrácení firemních věcí a zařízení (notebook, telefon, klíče od kanceláře a další).

Zažádali jsme si o více než 20 půjček a vytvořili jsme obsáhlé srovnání napříč desítkami parametrů v 5 kategoriích – kolik stojí, jak je to jednoduché a rychlé a zda je vše férové a transparentní.

Obraťte se na nejbližší Úřad práce ČR

Jedním z prvních kroků po ztrátě zaměstnání by měla být návštěva místně příslušného Úřadu práce. Registrace u něj vám pomůže nejen s hledáním nového zaměstnání, ale také vám poskytne finanční prostředky v podobě podpory v nezaměstnanosti. Ta první dva měsíce činí 65 % předchozího průměrného měsíčního výdělku. Další dva měsíce se jedná o 50 % a zbývající dobu o 45 %.

Podpora v nezaměstnanosti může dosáhnout maximálně 0,58násobku průměrné mzdy v prvním až třetím čtvrtletí roku, který předchází podání žádosti o podporu. Pro rok 2024 se jedná o 24 608 Kč. Zároveň záleží na tom, zda se rozhodnete úřad požádat o rekvalifikaci. V takovém případě se jedná o 0,65násobek průměrné mzdy a v roce 2024 lze dosáhnout až na 27 578 Kč.

Podporu lze pobírat po dobu několika měsíců. Konkrétní výše se odvíjí od věku žadatele:

✅ osoby do 50 let – 5 měsíců,
✅ osoby od 50 do 55 let – 8 měsíců,
✅ osoby nad 55 let – 11 měsíců.

Pro získání podpory v nezaměstnanosti je třeba splnit zákonné podmínky, konkrétně jde o účast na důchodovém pojištění v minimální délce 12 měsíců v posledních dvou letech. Při registraci na Úřadu práce budete požádáni o předložení potřebných dokumentů, jako je zápočtový list od předchozího zaměstnavatele či dokumenty dokládající ukončení pracovního poměru.

Pracovníci úřadu vás provedou celým procesem registrace a poskytnou vám veškeré potřebné informace. V případě vašeho zájmu můžete požádat o proplacení rekvalifikačních kurzů, kdy můžete čerpat částku až do 50 000 Kč. Absolvovat lze širokou škálu kurzů, včetně svářečských, programátorských, účetních či grafických kurzů.

Přistupujte k půjčkám s rozvahou

Než se rozhodnete pro půjčku, zvažte, zda jsou tyto extra peníze skutečně nezbytné. V situaci, kdy už máte jiné dluhy nebo se potýkáte s exekucí, by mohla být další půjčka spíše problémem než řešením.

Jednejte hned a zaměřte se na svůj rozpočet

Ztráta zaměstnání s sebou přináší nejen emocionální zátěž, ale také finanční nejistotu. Právě proto je třeba co nejdříve začít jednat. Pusťte se do soukromého auditu a zjistěte, kolik úspor vám zbývá. Zaměřte se na svůj rozpočet, ověřte si výši vašich výdajů, které musíte pokrýt. Obvykle se bude jednat o výdaje spojené s vašim bydlením, základními životními potřebami či splátkami úvěrů.

Pokud vám nezbývá dostatek prostředků, máte hned několik možností, jak se zachovat. Jedním z nich je prodej vašeho majetku či hledání menší brigády. V krajním případě můžete přistoupit ke sjednání úvěru, avšak takový krok vás však může při nesprávném načasování dostat do pořádných problémů. Během prvních měsíců se proto raději uskromněte a snažte se co nejvíce šetřit.

Proč vám zamítli půjčku?

Nenechte se odradit a zjistěte, jaké kroky podniknout pro zvýšení své bonity a jaké alternativní možnosti máte.

Aktivně hledejte nové zaměstnání

Po vyrovnání se s počátečním šokem a zhodnocení finanční situace nastal čas se pustit do hledání nového zaměstnání. K tomu budete potřebovat kvalitní životopis. Snažte se zaměřit i na jeho vzhled. Nemalá část HR specialistů doporučuje nepřidávat k životopisu fotografii, která vás může v některých případech znevýhodnit při prvním kontaktu.

Při hledání vám může pomoci Úřad práce i networking. Informujte své známé, bývalé kolegy a přátele, že hledáte práci. Často jsou to právě osobní doporučení, která vedou k zajímavějším pracovním příležitostem. Nebojte se zúčastnit různých profesních setkání a konferencí, kde můžete navázat nové kontakty.

Pravidelně sledujte pracovní portály, webové stránky firem a sociální média, abyste měli přehled o nových pracovních nabídkách. Nastavte si upozornění na pracovní pozice, které vás zajímají, abyste byli vždy mezi prvními uchazeči. Nebojte  se sami oslovit firmy, které vás zajímají, i když aktuálně nehledají nové zaměstnance. Jakmile získáte pozvání na pracovní pohovor, důkladně se připravte.

Shrnutí

Ztráta zaměstnání je vždy náročnou životní událostí, kterou nikdo neprožívá rád. Snadno se můžete dostat i do finančních problémů, kdy nebudete schopni hradit své závazky a výdaje spojené s bydlením. Pokud však začnete jednat okamžitě, můžete se problémům snadno vyhnout. Požádat lze o podporu v nezaměstnanosti, která vám pomůže během prvních měsíců, kdy se budete snažit najít nové zaměstnání.

Máte dost vyplňování jedné žádosti o půjčku za druhou?

Vyřešte to jednoduše – stačí vyplnit jediný formulář a my za vás zjistíme, které úvěrové společnosti jsou vám ochotné opravdu půjčit. Pak už si jen vyberete tu nejlepší pro vás.