Co je finanční gramotnost【červenec 2024】

O finanční gramotnosti se hodně mluví. Proč? Potřebuje ji každý z nás. Respektive každý, kdo stojí o osobní a rodinný život bez finančních potíží. Hospodaření s penězi si člověk s dobrou finanční gramotností umí naplánovat, zvládne si příjmy i majetek pojistit, buduje si rezervy na horší časy a neohrožují jej ani finanční predátoři.

Zažádali jsme si o více než 20 půjček a vytvořili jsme obsáhlé srovnání napříč desítkami parametrů v 5 kategoriích – kolik stojí, jak je to jednoduché a rychlé a zda je vše férové a transparentní.

Definice finanční gramotnosti

Záštitu nad vzděláváním v oblasti finanční gramotnosti má Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Nebojte se, nebudeme vám tu citovat dlouhé statě. Jen opravdu stručnou definici, kterou zde pro finanční gramotnost přijali:

Finanční gramotnost je souhrn znalostí a postojů nezbytných k dosažení finanční prosperity prostřednictvím odpovědného finančního rozhodování.“

Spojení „finanční prosperita“ neberte jako rychlé zbohatnutí. Míněno je obecně a to tak, že se před výplatou nedostáváte do mínusu nebo na nulu a naopak máte z čeho spořit, že si můžete pořídit všechny potřebné věci a že vás finančně neohrožuje nemoc ani jiná negativní událost, protože jste neustále zajištění. 

NÁŠ TIP: Spoustu užitečných informací a tipů ze světa financí a jak se v něm lépe orientovat najdete na stránkách Finanční vzdělávání. Jde o vzdělávací projekt několika finančních asociací. 

Přistupujte k půjčkám s rozvahou

Než se rozhodnete pro půjčku, zvažte, zda jsou tyto extra peníze skutečně nezbytné. V situaci, kdy už máte jiné dluhy nebo se potýkáte s exekucí, by mohla být další půjčka spíše problémem než řešením.

Témata finanční gramotnosti 

Finančními otázkami a vzdělávání veřejnosti v nich se zabývá mimo jiné i Česká národní banka. Pod finanční gramotnost zahrnuje následující finanční služby a dovednost se v nich správně zorientovat:

✅ tvorba rozpočtu
✅ pojištění
✅ půjčky
✅ spoření a investice

Vedle služeb je v podle ČNB nutné zapojit do finanční gramotnosti i schopnost správně se rozhodnout v následujících životních obdobích, tématech a událostech:

✅ bydlení
✅ rodina
✅ auto
✅ peníze
✅ dluhy
✅ důchod

Hodnocením současné finanční gramotnosti občanů České republiky se zabýval také nejnovější průzkum České bankovní asociace (ČBA), jehož výsledky byly zveřejněny letos v červenci 2023. 

V našem Indexu rychlých půjček se dozvíte, které půjčky jsou: ⚖️

✅ cenově výhodné,
✅ transparentní,
✅ dostupné,
✅ rychle vyřízené,
✅ obratem vyplacené,
✅ vstřícné z pohledu chování poskytovatelů. 

Základem je finanční desatero

Zdají se vám témata finanční gramotnosti náročná a zbytečně konkrétní? Odmítáte se zajímat o detaily pojištění nebo ochrany osobních údajů, protože to za vás mají dělat placení experti? Máme pro vás dobrou zprávu. Pro základní orientaci v peněžní stránce života stačí následující „Finanční desatero“. 

Budete-li ho dodržovat, všechna témata finanční gramotnosti jím dostatečně pokryjete. Svůj peněžní život vystavíte na dobrých základech, které ustojí i nepříjemné situace. Dodejme, že Finanční desatero sestavili odborníci z České národní banky, která je řídícím a kontrolním prvkem celého českého finančního trhu.

1. Nic není zadarmo

Každý, kdo prodává služby a zboží, potřebuje vydělat. To platí i o službách finančních. Prodejci finančních služeb jsou soukromí podnikatelé. Jak říká i Občanský zákoník, podnikání musí být činnost zaměřená na zisk. 

Pamatujte, že za služby poskytované zdarma zaplatíte buď v jiné fázi této služby, nebo za ni zaplatí jiný klient, případně budete podpisem souhlasit se specifickou kvalitou poskytovaného peněžního servisu. 

Příklad: Za první půjčku zdarma sice nepřeplatíte ani korunu, ale peníze musíte vrátit nejpozději do měsíce. Někde dokonce do 14 dní. Pokud ne, začnou naskakovat extra vysoké pokuty z prodlení. Nemluvě o tom, že kdo si půjčí jednou, obvykle si půjčí podruhé. A další půjčky už zdarma rozhodně nejsou.

2. Udělejte si jasno, zjistěte maximum 

Než se upíšete k jakékoliv finanční službě (nebo i koupi dražší věci), zjistěte si o ní maximum dostupných informací. Porovnejte nabídku velké části trhu a hlavně jde-li o nákladnou a dlouhodobou záležitost, například o hypotéku nebo životní pojištění, poraďte se nejen s prodejcem či zprostředkovatelem, ale i se třetí nezávislou a zkušenou osobou.

3. Ověřte si, s kým jednáte

Především poskytovatelé a zprostředkovatelé finančních služeb (i nebankovní společnosti a všichni finanční poradci) musejí mít specifické vzdělání, zkoušky a oprávnění. Ověřte si, že jednáte s osobami licencovanými a kontrolovanými ČNB.

4. Rezervy jako nutná součást každého plánu

Žádný plán neobstojí bez rezerv. Platí to i pro osobní či rodinný rozpočet. Neplánujte výdaje tak, aby vám z rezerv nezbylo nic. Nepřistupujte na splátky úvěru, které jsou pro vás na hranici únosnosti. Tvořte si a stále držte provozní rezervu, do níž budete moci kdykoliv sáhnout (bez storno poplatků). Do dlouhodobých investic odkládejte jen to, co je opravdu navíc. 

DOPORUČUJEME: Rozhodnete-li se pro půjčku, dbejte vždy na zásady bezpečného půjčování, které pěkně shrnuje web Peníze na útěku. Zaštiťuje jej Česká národní banka a jeho hlavním cílem je naučit lidí lépe hospodařit s jejich penězi.

5. Čtěte všechno

Smlouvy, především o finančních službách, si čtěte vždy pozorně. Celé a v klidu tak, abyste jim věnovali úplnou pozornost.

6. Délka smlouvy toho prozradí hodně

Čím je podstata nabízeného obchodu pochybnější, tím delší je smlouva. Transparentní služba či produkt nepotřebuje sáhodlouhá ujednání. Jednoduché znění smluv je známkou solidního jednání.

7. Vysoký výnos? 

V nabídkách, které se vymykají běžnému trhu, vždycky bývá zádrhel. Buď v obyčejném investičním riziku (které převyšuje pravděpodobnost zisku slíbeného výnosu), nebo zkrátka v nekalém úmyslu.

8. Investiční dotazník vyplňujte podle sebe

Při vyplňování investičního dotazníku, ať jej vypisujete pro penzijní spoření nebo méně regulované investice, vždycky jej vyplňte za sebe. Nenechte se vmanipulovat do jiných odpovědí.

9. Důvěřujte až po prověření

Až vám poradce, na základě vaší poptávky, nabídne finanční produkty, nechte si nabídku vyhodnotit nezávislým profesionálem. Většina z nich je totiž placena z provizí, každý jinak, a to samozřejmě může jejich nabídku hodně ovlivnit. Případně můžete dát přednost poradci, kterého budete platit vy (provize však stejně hradíte také a to přímo v ceně produktu).

10. Ochraňujte své údaje

Znáte heslo #nePINdej? Přesně vystihuje desáté pravidlo, které zní chraňte své osobní údaje. A to nejen z oblasti platebních karet, ale i přístupové údaje do bankovnictví. Buďte obezřetní, když vám volá sice banka nebo policie, ale chce po vás operace s penězi, například sdělení citlivých údajů a podobně.

Máte dost vyplňování jedné žádosti o půjčku za druhou?

Vyřešte to jednoduše – stačí vyplnit jediný formulář a my za vás zjistíme, které úvěrové společnosti jsou vám ochotné opravdu půjčit. Pak už si jen vyberete tu nejlepší pro vás.

Závěrem

CHCETE VĚDĚT VÍCE? Od května 2022 v Praze a v Brně funguje ČNB Návštěvnické centrum pro školy i veřejnost. Jde o soubor interaktivních vzdělávacích a zábavních expozic a doprovodných programů, které se zabývají tématikou peněz, centrálního bankovnictví a finančního trhu obecně. Vstup je zdarma. 

Zdroje