Jak si dopřát svatbu snů a nezruinovat se【prosinec 2024】
Svatba je jedním z nejdůležitějších okamžiků v životě. Kromě radostných momentů na vás ale čekají nemalé finanční výdaje, které mohou pořádně zatížit váš rozpočet. Možná vás to překvapí, ale nezapomenutelnou svatbu lze uspořádat už za pár desítek tisíc korun. Jaké náklady na vás při plánování svatby čekají a jak je “osekat” na minimum?
Náklady spojené se svatbou
Svatba je bezesporu jednou z nejvýznamnějších, ale zároveň i nejnákladnějších událostí v životě. Průměrné náklady na svatbu se v České republice pohybují mezi 100 tisíc Kč až 200 tisíc Kč, což opravdu není málo.
Konečná cena se odvíjí od počtu hostů, místa konání či kvality objednaného cateringu. Příprava vysněné svatby může být pro rodinný rozpočet ohromnou zátěží, která vás při nesprávném plánování může dostat do značných finančních problémů. Pro lepší přehled jsme pro vás sepsali několik položek, se kterými se s vysokou pravděpodobností při plánování svatebního veselí setkáte.
Místo konání
Místo konání s vysokou pravděpodobností zabere podstatnou část vašeho rozpočtu. Může se jednat o vaši oblíbenou restauraci, městský park, ale i třeba hrad či zámek. Cena se jen výjimečně bude pohybovat pod hranicí 10 tisíc Kč. Počítejte s tím, že čím prestižnější je místo konání, tím vyšší bude cena.
Catering
Pohoštění pro hosty se může vyšplhat na částky přesahující desítky tisíc korun. Záleží na tom, jaké potraviny včetně nápojů zahrnete do svatebního menu a jakou firmu si na přípravu pokrmů najmete. Vyšší cenu očekávejte u větších cateringových agentur.
Svatební šaty pro nevěstu a oblek pro ženicha
Každá nevěsta touží po dokonalých svatebních šatech a každý ženich chce na své svatbě vypadat při nejmenším elegantně. Cena se bude odvíjet od značky, použitého materiálu, ale i toho, zda se rozhodnete pro šití šatů či obleku na zakázku. Svatební šaty vás mohou vyjít na 10 až 50 tisíc Kč a oblek na 5 až 20 tisíc Kč.
Snubní prsteny
Žádná svatba se neobejde bez svatebních prstenů. Jejich cena se pohybuje od 5 do 20 tisíc Kč. Pokud si chcete připlatit za kvalitu či originalitu, může vás takový „prstýnek“ vyjít i na statisíce korun. V tomto případě můžete pořádně ušetřit, ale záleží na tom, jak moc chcete oslnit svou nastávající.
Služby fotografa a kameramana
Pokud se nechcete během svatby stresovat, vyplatí se najmout si profesionálního fotografa, případně i kameramana, chcete-li mít tuto významnou životní událost co nejlépe zdokumentovanou. Cena se pohybuje od 10 do 50 tisíc Kč, záleží na zkušenostech a renomé profesionálů, které najímáte.
Hudba, DJ nebo kapela
Ať už se rozhodnete pro živou kapelu nebo DJ, připravte se na to, že vás bude hudební doprovod stát od několika tisíc až po desítky tisíc. Podobně jako u fotografa či kameramana se konečná cena odvíjí od kvality dané kapely či DJ. Pokud se rozhodnete najmout známou kapelu ve vašem městě, připravte se na to, že se její honorář může vyšplhat až k hranici 100 tisíc Kč.
Jak na plánování svatebního rozpočtu
Pečlivé plánování svatebního rozpočtu vám pomůže uspořádat svatbu vašich snů, aniž byste zcela zruinovali svůj rodinný rozpočet. V první řadě je důležité být realistický a neplánovat si svatbu mimo vaše finanční možnosti. Začněte tím, že se svým partnerem prodiskutujete svá očekávání a finance.
Zvažte všechny potenciální zdroje příjmů, jako jsou úspory, příspěvky od rodiny nebo možnost sjednání půjčky – v takovém případě pečlivě zvažte, zda je pro vás úvěr opravdu výhodný. Jestliže chcete ušetřit, stanovte si priority. Ve zkratce zvolte, co je pro vás nejdůležitější. Sníte o svatbě na zámku, nebo chcete velkou svatbu na zahradě?
Záleží na vás, jakou svatbu si vysníte, vždy ale myslete na to, že se plánování neobejde bez kompromisů. Během plánování se dohodněte na tom, kdo bude hradit většinu výdajů. Dříve svatbu hradila výhradně rodina nevěsty. Dnes se náklady běžně dělí mezi oba snoubence a jejich rodiny.
Vše si ujasněte předem, vyhnete se zbytečným nedorozuměním. V neposlední řadě myslete na finanční rezervu ve výši 10 až 15 % z celkové výše rozpočtu na další nečekané výdaje se svatbou.
Pokud vám váš rozpočet nevychází, máme pro vás pár tipů, jak ušetřit:
✅ Uspořádejte svatbu mimo sezónu nebo v méně populární dny (např. pátek nebo neděle), kdy bývají ceny nižší.
✅ Omezte počet hostů na nejbližší a nejdůležitější osoby.
✅ Vyhněte se drahým dekoracím a dodatečným úpravám.
✅ Zvažte alternativy k tradičnímu cateringu, jako je svatební raut nebo food truck.
✅ Půjčte si svatební šaty nebo oblek, případně je kupte z druhé ruky.
✅ Využijte služeb začínajících fotografů nebo studentů za nižší ceny.
✅ Vytvořte si vlastní playlist místo najímání kapely nebo DJ.
Jak na financování svatby
Máte-li rozpočet hotový, můžete se zaměřit na hledání způsobů, jak vše financovat. Jedním z nejlepších kroků je sáhnutí do vlastních úspor. Vyhnete se zbytečným závazkům, když výdaje uhradíte ze svého. Nebojte se o pomoc požádat své blízké, včetně široké rodiny.
Jednou z možností je i půjčka, která je však v tomto ohledu poměrně riziková. Důležité je se ujistit, že ji dokážete splatit, aniž by zbytečně zatížila váš rodinný rozpočet. I když během plánování nepočítáte s tím, že byste se mohli v budoucnu rozvést, je třeba být i v tomto případě realista. Velká část manželství končí po pěti až deseti letech. Vyhněte se tedy sjednávání půjček v řádu statisíců korun s dobou splatnosti nad pět čí více let.
Shrnutí
Ať vyberete jakýkoliv způsob financování, nezapomínejte na to, že byste měli myslet i na svoji budoucnost. Je sice hezké dopřát si svatbu z pohádky, ale čeká na vás společný život, řešení vlastního bydlení a založení rodiny. To vše je spojeno s nemalými výdaji, na které vám nemusí po svatbě zbýt prostředky. V průběhu plánování buďte zodpovědní a nebojte se být kreativní, v mnohých případech ušetříte tím, že si svatbu uspořádáte svépomocí