Jak se připravit na příchod nového člena rodiny【duben 2024】

Narození dítěte patří mezi nejkrásnější a nejdůležitější události v životě. Přináší s sebou spoustu radostných okamžiků, ale také nových výzev. Jednou z oblastí, kterou tato radostná novina pořádně ovlivní, jsou rodinné finance. Najednou se musíte postarat nejen o sebe, ale také o nového člena rodiny, což může představovat novou zátěž pro váš rozpočet. Jak se na příchod dítěte finančně připravit a na co nezapomenout?

Jaké výdaje na vás čekají po narození dítěte

Narození dítěte přináší do života radost, ale i značné finanční výzvy. V první řadě se připravte na to, že se vaše příjmy v domácnosti změní, jelikož jeden z vás zůstane na nějaký čas doma. Jen výjimečně vám vyjde zaměstnavatel vstříc a nabídne vám po šestinedělí práci na home office nebo zkrácený pracovní úvazek.

Zároveň počítejte s vysokými počátečními výdaji za výbavu pro dítě zahrnující kočárek, postýlku a další nezbytnosti, které se vyšplhají přes hranici desítek tisíc korun. Řada rodin řeší pořízení většího auta nebo stěhování do prostornějšího bydlení. V takovém případě mluvíme už o částkách přesahující statisíce. Pro lepší přehled jsme pro vás níže podrobněji rozebrali některé položky na seznamu.

Zažádali jsme si o více než 20 půjček a vytvořili jsme obsáhlé srovnání napříč desítkami parametrů v 5 kategoriích – kolik stojí, jak je to jednoduché a rychlé a zda je vše férové a transparentní.

Výdaje na výbavičku

S miminkem přibude celá řada nových výdajů. Kočárek, postýlka, přebalovací pult, autosedačka, oblečení, pleny a další vybavení vyjde na desítky tisíc. Něco seženete z druhé ruky nebo dostanete od rodiny a přátel, přesto raději počítejte s vyššími počátečními výdaji. Například kočárek vás vyjde cca na 10 000 až 30 000 Kč a dětská postýlka na více než 5 000 Kč.

Výdaje na pleny, hygienické potřeby a jídlo

Průměrně utratíte kolem 1000 Kč měsíčně za jednorázové pleny, dětskou kosmetiku a další potřeby, bez kterých se  péče o miminko neobejde. Pokud můžete kojit, ušetříte za umělé náhražky, které bývají jednou z nejnákladnějších položek. Balení o šesti kusech vás vyjde zhruba na 2 000 Kč. Dále počítejte s příkrmy. Celkově vás tyto výdaje mohou vyjít na 5 000 Kč měsíčně.

Lékařská péče a pojištění

I když jsou pravidelné prohlídky u pediatra bezplatné, za léky a poplatky zaplatíte každý měsíc stovky korun. Vzhledem k tomu, že miminka a děti jsou často nemocné, je dobré s výdaji počítat dopředu. Kromě toho není od věci zvážit i sjednání úrazového pojištění, které kryje následky dětských úrazů.

S úrazovým pojištěním získáte jistotu, že budete mít finanční prostředky na potřebnou léčbu a rehabilitaci. Měsíčně vás takové pojištění vyjde zhruba na 200 až 400 Kč, což je relativně malá částka v porovnání s tím, kolik vás mohou stát možné výdaje na léčbu a péči o dítě. Někteří rodiče jdou ještě dále a sjednávají své ratolesti rovnou životní pojištění.

Přistupujte k půjčkám s rozvahou

Než se rozhodnete pro půjčku, zvažte, zda jsou tyto extra peníze skutečně nezbytné. V situaci, kdy už máte jiné dluhy nebo se potýkáte s exekucí, by mohla být další půjčka spíše problémem než řešením.

Hlídání a jesle

Pokud se chcete rychle vrátit do práce, počítejte s tím, že se neobejdete bez hlídání. Výdaje na chůvu či jesle se pohybují od 2000 Kč a výše. Záleží na tom, v jakém městě žijete a do jakého zařízení se rozhodnete svoji ratolest umístit. V současnosti existuje celá řada kvalitních zařízení, kde se dokážou postarat i o velmi malé děti. Vhodnou volbou jsou i různé dětské skupiny.

Ostatní náklady na péči

S příchodem miminka se zvýší nejen výdaje za pleny, výživu a lékařskou péči, ale také za energie. S dítětem budete více prát a topit, což se zákonitě projeví na výši vašich účtů za elektřinu, plyn a vodu. Jak bude miminko růst, bude potřebovat nové oblečení, hračky a později na vás čekají kroužky či různé školní výlety. Odhaduje se, že dítě do 18 let věku vyjde rodiče zhruba na 1,6 milionu Kč.

Chcete získat kontrolu nad svými financemi?

CV digitálním světě, plném nástrah a nekonečných nabídek, je důležité rozumět financím. Ukážeme vám, jak zlepšit vaše finanční znalosti, od správného rozpočtu po chytré investice.

Jak funguje mateřská a rodičovská dovolená

Ženy obvykle nastupují na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Během této doby jsou uvolněny ze zaměstnání, aby se mohly připravit na příchod miminka a následně o něj pečovat. Délka mateřské dovolené činí 28 týdnů, v případě vícečetného těhotenství se prodlužuje na 37 týdnů.

Po dobu mateřské pobírá žena státní peněžitou pomoc v mateřství neboli mateřskou. Ta odpovídá 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítá z průměrného příjmu za posledních 12 měsíců. Pro rok 2024 platí následující redukční hranice:

do 1466 Kč se počítá 100 % z denního vyměřovacího základu,
od 1466 do 2199 Kč se počítá 60 % z denního vyměřovacího základu,
od 2199 do 4397 Kč se počítá 30 % z denního vyměřovacího základu.

Maximální výše mateřské podpory pro rok 2024 činí 53 910 Kč měsíčně. Na mateřskou dovolenou bezprostředně navazuje rodičovská dovolená, kterou může čerpat matka i otec dítěte, v péči se mohou i střídat. Zaměstnavatel je povinen poskytnout rodičovskou dovolenou podle požadavků rodiče, maximálně však do 3 let věku dítěte (u vícerčat do 4 let).

Během tohoto období má rodič nárok na státní rodičovský příspěvek v celkové výši 350 000 Kč. Tempo čerpání zvolené částky si rodič volí sám, maximálně ale může pobírat 53 910 Kč měsíčně. O rodičovský příspěvek můžete požádat na příslušném Úřadu práce. Po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené může zaměstnanec počítat se zákonnou ochranou proti výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Po návratu z rodičovské mu musí být umožněn návrat do práce odpovídající podmínkám uvedených v pracovní smlouvě. Pokud se rodič chce vrátit do práce dříve, může požádat o kratší pracovní úvazek či flexibilní pracovní dobu, a to až do 15 let věku dítěte. Během rodičovské dovolené je zdravotní pojištění hrazeno ze státního rozpočtu, přičemž doba péče o dítě se započítává do důchodového pojištění.

Shrnutí

S narozením dítěte na vás spousta  osobních a finančních výzev, na které je dobré se dopředu připravit. Počáteční výdaje vás mohou vyjít i na desítky tisíc korun. Menší úlevu pro vás nabízí peněžitá pomoc v mateřství a následující rodičovský příspěvek. I když může být výčet výdajů v jednom krátkém článku odstrašující, věřte, že s trochou včasného plánování vše s přehledem zvládnete.

Máte dost vyplňování jedné žádosti o půjčku za druhou?

Vyřešte to jednoduše – stačí vyplnit jediný formulář a my za vás zjistíme, které úvěrové společnosti jsou vám ochotné opravdu půjčit. Pak už si jen vyberete tu nejlepší pro vás.