Jak se připravit na příchod nového člena rodiny【listopad 2024】
Narození dítěte patří mezi nejkrásnější a nejdůležitější události v životě. Přináší s sebou spoustu radostných okamžiků, ale také nových výzev. Jednou z oblastí, kterou tato radostná novina pořádně ovlivní, jsou rodinné finance. Najednou se musíte postarat nejen o sebe, ale také o nového člena rodiny, což může představovat novou zátěž pro váš rozpočet. Jak se na příchod dítěte finančně připravit a na co nezapomenout?
Jaké výdaje na vás čekají po narození dítěte
Narození dítěte přináší do života radost, ale i značné finanční výzvy. V první řadě se připravte na to, že se vaše příjmy v domácnosti změní, jelikož jeden z vás zůstane na nějaký čas doma. Jen výjimečně vám vyjde zaměstnavatel vstříc a nabídne vám po šestinedělí práci na home office nebo zkrácený pracovní úvazek.
Zároveň počítejte s vysokými počátečními výdaji za výbavu pro dítě zahrnující kočárek, postýlku a další nezbytnosti, které se vyšplhají přes hranici desítek tisíc korun. Řada rodin řeší pořízení většího auta nebo stěhování do prostornějšího bydlení. V takovém případě mluvíme už o částkách přesahující statisíce. Pro lepší přehled jsme pro vás níže podrobněji rozebrali některé položky na seznamu.
Výdaje na výbavičku
S miminkem přibude celá řada nových výdajů. Kočárek, postýlka, přebalovací pult, autosedačka, oblečení, pleny a další vybavení vyjde na desítky tisíc. Něco seženete z druhé ruky nebo dostanete od rodiny a přátel, přesto raději počítejte s vyššími počátečními výdaji. Například kočárek vás vyjde cca na 10 000 až 30 000 Kč a dětská postýlka na více než 5 000 Kč.
Výdaje na pleny, hygienické potřeby a jídlo
Průměrně utratíte kolem 1000 Kč měsíčně za jednorázové pleny, dětskou kosmetiku a další potřeby, bez kterých se péče o miminko neobejde. Pokud můžete kojit, ušetříte za umělé náhražky, které bývají jednou z nejnákladnějších položek. Balení o šesti kusech vás vyjde zhruba na 2 000 Kč. Dále počítejte s příkrmy. Celkově vás tyto výdaje mohou vyjít na 5 000 Kč měsíčně.
Lékařská péče a pojištění
I když jsou pravidelné prohlídky u pediatra bezplatné, za léky a poplatky zaplatíte každý měsíc stovky korun. Vzhledem k tomu, že miminka a děti jsou často nemocné, je dobré s výdaji počítat dopředu. Kromě toho není od věci zvážit i sjednání úrazového pojištění, které kryje následky dětských úrazů.
S úrazovým pojištěním získáte jistotu, že budete mít finanční prostředky na potřebnou léčbu a rehabilitaci. Měsíčně vás takové pojištění vyjde zhruba na 200 až 400 Kč, což je relativně malá částka v porovnání s tím, kolik vás mohou stát možné výdaje na léčbu a péči o dítě. Někteří rodiče jdou ještě dále a sjednávají své ratolesti rovnou životní pojištění.
Hlídání a jesle
Pokud se chcete rychle vrátit do práce, počítejte s tím, že se neobejdete bez hlídání. Výdaje na chůvu či jesle se pohybují od 2000 Kč a výše. Záleží na tom, v jakém městě žijete a do jakého zařízení se rozhodnete svoji ratolest umístit. V současnosti existuje celá řada kvalitních zařízení, kde se dokážou postarat i o velmi malé děti. Vhodnou volbou jsou i různé dětské skupiny.
Ostatní náklady na péči
S příchodem miminka se zvýší nejen výdaje za pleny, výživu a lékařskou péči, ale také za energie. S dítětem budete více prát a topit, což se zákonitě projeví na výši vašich účtů za elektřinu, plyn a vodu. Jak bude miminko růst, bude potřebovat nové oblečení, hračky a později na vás čekají kroužky či různé školní výlety. Odhaduje se, že dítě do 18 let věku vyjde rodiče zhruba na 1,6 milionu Kč.
Jak funguje mateřská a rodičovská dovolená
Ženy obvykle nastupují na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Během této doby jsou uvolněny ze zaměstnání, aby se mohly připravit na příchod miminka a následně o něj pečovat. Délka mateřské dovolené činí 28 týdnů, v případě vícečetného těhotenství se prodlužuje na 37 týdnů.
Po dobu mateřské pobírá žena státní peněžitou pomoc v mateřství neboli mateřskou. Ta odpovídá 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítá z průměrného příjmu za posledních 12 měsíců. Pro rok 2024 platí následující redukční hranice:
✅ do 1466 Kč se počítá 100 % z denního vyměřovacího základu,
✅ od 1466 do 2199 Kč se počítá 60 % z denního vyměřovacího základu,
✅ od 2199 do 4397 Kč se počítá 30 % z denního vyměřovacího základu.
Maximální výše mateřské podpory pro rok 2024 činí 53 910 Kč měsíčně. Na mateřskou dovolenou bezprostředně navazuje rodičovská dovolená, kterou může čerpat matka i otec dítěte, v péči se mohou i střídat. Zaměstnavatel je povinen poskytnout rodičovskou dovolenou podle požadavků rodiče, maximálně však do 3 let věku dítěte (u vícerčat do 4 let).
Během tohoto období má rodič nárok na státní rodičovský příspěvek v celkové výši 350 000 Kč. Tempo čerpání zvolené částky si rodič volí sám, maximálně ale může pobírat 53 910 Kč měsíčně. O rodičovský příspěvek můžete požádat na příslušném Úřadu práce. Po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené může zaměstnanec počítat se zákonnou ochranou proti výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Po návratu z rodičovské mu musí být umožněn návrat do práce odpovídající podmínkám uvedených v pracovní smlouvě. Pokud se rodič chce vrátit do práce dříve, může požádat o kratší pracovní úvazek či flexibilní pracovní dobu, a to až do 15 let věku dítěte. Během rodičovské dovolené je zdravotní pojištění hrazeno ze státního rozpočtu, přičemž doba péče o dítě se započítává do důchodového pojištění.
Shrnutí
S narozením dítěte na vás spousta osobních a finančních výzev, na které je dobré se dopředu připravit. Počáteční výdaje vás mohou vyjít i na desítky tisíc korun. Menší úlevu pro vás nabízí peněžitá pomoc v mateřství a následující rodičovský příspěvek. I když může být výčet výdajů v jednom krátkém článku odstrašující, věřte, že s trochou včasného plánování vše s přehledem zvládnete.