Půjčka v exekuci ještě dnes【listopad 2024】
Plánujete si půjčit, abyste měli na exekuci? Mějte na paměti, že zadlužovat se, když už v jste exekuci, nemusí být nejlepší rozhodnutí. Než si půjčku sjednáte, raději splaťte všechny své předchozí finanční závazky. Na českém trhu ovšem dál působí soukromé společnosti, které nabízí půjčky i dlužníkům, avšak za vysoké úroky i poplatky. Proto zvažte, zda takovou půjčku skutečně potřebujete, případně jak si půjčit v exekuci bezpečně a navíc výhodně.
Základní přehled o půjčce v exekuci
Půjčka na exekuci je vysoce rizikový typ úvěru. Přesto ho stále nebankovní společnosti poskytují. Takové půjčky jsou charakteristické zejména pro lichváře. Peníze vám sice vyplatí, ale na extrémně vysoký úrok a za vysoké poplatky. Čím větší riziko pro poskytovatele úvěru představujete, tím vyšší budou i úroky.
Půjčka, i když máte exekuci, vám může být vyplacena v hotovosti přes obchodního zástupce, případně si lze půjčku vyzvednout na vybraných čerpacích stanicích, trafikách či sázkových kancelářích.
Co znamená v exekuci v kontextu půjčky v exekuci?
V exekuci se může ocitnout každý dlužník, který dlouhodobě nesplácí své závazky, a věřitel není schopen domoci se svých peněz zpět. Smyslem exekuce je vymožení dluhu soudem, soudním exekutorem nebo například finančním úřadem. Jakmile věřitel podá žalobu, soud rozhodne bez účasti dlužníka a vydá platební rozkaz. Tím dlužníkovi přikazuje, aby dluh zaplatil. V opačném případě zahájí takzvané nalézací řízení.
Cílem řízení je zjistit, jestli skutečně dluh existuje a pokud ano, do kdy a v jaké částce má být uhrazen. Pokud ani tehdy dlužník závazky neuhradí, má věřitel oprávnění nárokovat si svou pohledávku prostřednictvím exekučního řízení. Dlužník, který se v exekuci nalézá, si někdy zažádá o půjčku, aby tím své závazky splatil. Pak jde o půjčku v exekuci.
Porovnání půjčky v exekuci s jinými alternativami
Půjčka na OP je takový úvěr, při jehož sjednání se prokazujete občanským průkazem a případně druhým identifikačním dokladem. Stejně tak lze sjednat půjčky na OP s exekucí. Věřitelé si zřídkakdy prověřují vaši platební morálku skrze negativní registry dlužníků.
Půjčka v exekuci má stejný charakter jako okamžitá půjčka pro dlužníky. V obou případech věřitelé často nepožadují potvrzení o výši žadatelových příjmů, ani jej nelustrují skrze registry dlužníků. Obě půjčky jsou velmi nebezpečné a mohou vás dostat do ještě svízelnější finanční tísně.
Půjčka na ruku může být zároveň i půjčkou v exekuci. Peníze dostanete v hotovosti od úvěrové společnosti prostřednictvím obchodního zástupce. Půjčka na ruku je tak vhodná především pro ty, kdo nemají vlastní bankovní účet.
V případě, že nedlužíte nikde jinde a ještě jste si půjčku u své banky nikdy nesjednávali, lze si sjednat půjčku zdarma, tedy bez úroků, pokud vaše banka takový finanční produkt nabízí. Oblíbená je i krátkodobá půjčka, kdy si můžete půjčit klidně i jen pár tisíc korun. Také je však musíte rychle vrátit.
VÍTE, ŽE: Chcete si půjčit od příbuzných nebo přátel? I s nimi sepište písemnou smlouvu. Vzory smluv najdete zdarma k dispozici na internetu.
Proč je půjčka populární
Nebankovní půjčky s exekucí jsou oblíbené mezi lidmi, kterým banky nechtějí půjčit. Nemusíte prokazovat své příjmy ani to, zda nejste uvedení například v Solus, Bankovním registru klientských informací či Centrálním registru dlužníků. Hodí se jako úvěr na auto nebo rychlá půjčka pro OSVČ.
Půjčka při exekuci je však zároveň riziková a nebezpečná. Vaši finanční situaci nezlepší, ale naopak zhorší. Neberte si půjčku na splácení půjček předchozích, naopak se snažte vlastními finančními prostředky umořit dluh, kvůli kterému jste se do exekuce dostali.
Výhody půjčky v exekuci versus nevýhody ⚖️
✅ rychlé a jednoduché vyřízení online
✅ peníze dostanete na ruku (v hotovosti)
✅ vybrané úvěrovky nabízejí i možnost odkladu splátek nebo jejich úpravu
✅ věřitel si vás nelustruje v registrech dlužníků
❌ vysoké úroky a poplatky za sjednání a vedení účtu
❌ sankce za porušení podmínek smlouvy jsou taktéž extrémně vysoké
❌ věřitel po vás může vyžadovat spolužadatele
❌ lehce se dostanete do předlužení, kdy dluhy převýší hodnotu vašeho majetku
Na co si dát pozor při hledání a využívání půjčky
Při sjednávání půjčky je důležité, abyste si věřitele důkladně prověřili a to především pročtením recenzí od předchozích klientů. Rovněž si ověřte, jestli má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Rovněž si pečlivě prostudujte smlouvu, i to, co je psáno menšími písmeny v její spodní části. Zaměřte se na výši úroků, RPSN sazby a poplatků i na to, jestli ve smlouvě není uvedena rozhodčí doložka.
Ta dává věřiteli možnost si při případném sporu vybrat rozhodce, který spor rozhodne namísto soudce. V takovém případě nemáte šanci spor vyhrát, neboť rozhodčí řízení není nezávislé.
NEZAPOMEŇTE: Nikdy se nenechte přemluvit k půjčení vyšší částky, než kterou jste měli v úmyslu si půjčit. Stůjte si za svým rozhodnutím.
Tipy a triky pro maximální využití půjčky v exekuci
Nedokážete půjčku splácet a nevíte si rady? Poproste o odklad splátek nebo o jejich snížení. V případě, kdy máte několik půjček a to i u nebankovních firem, je možné požádat o konsolidaci půjček. Tak budou všechny půjčky sloučené do jedné a ušetříte na poplatcích.
Abyste měli jistotu, že si nepůjčíte od lichvářů, zařiďte si půjčku přes online srovnávače. Ty porovnávají půjčky od ověřených institucí s licencí od ČNB. Navíc budete mít ucelený přehled o půjčkách z hlediska úroků, sazby RPSN či poplatků.
Závěr
Nevyplatí se sjednávat si půjčku, když máte exekuci. Půjčky s registrem, tedy úvěry, ke kterým se upisujete v době, kdy máte záznam v negativních rejstřících dlužníků, jsou nadměrně rizikové. Nejprve své předchozí dluhy splaťte. Pak si půjčku v klidu sjednáte online a během pár kliknutí, mnohdy nemusíte dokládat ani potvrzení o výši svých příjmů.
Zdroje
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- Parlament České republiky. Zákon č. 257/2016 Sb. (ve znění pozdějších předpisů) Zákon o spotřebitelském úvěru In: Zákony pro lidi. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/nabidka/cs/2016-257/zneni-20190104#Top
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB {year}. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Tomas-Nidetzky-Nebankovni-poskytovatele-uveru-musi-mit-nove-licenci
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419