Desatero bezpečného půjčování【listopad 2024】
Nejen řídit auto, ale i osobní finance musíte bezpečně. Když ne, dříve či později dojde k nehodě. Finanční nehody sice nemají tak závažné následky, ale změnit život k horšímu dokáží spolehlivě. Častou příčinou finanční nehody bývá nezvládnutá půjčka. Aby to nebyl váš případ, dodržujte při půjčování 10 jednoduchých pravidel neboli desaterem bezpečného půjčování.
Co čekat od desatera bezpečného půjčování?
Pokud se zvládnete desaterem řídit, ukáže vám, jestli půjčku opravdu potřebujete a na co se při výběru i následném splácení zaměřit. Snížíte riziko předlužení na minimum. Naopak se postaráte, aby byl průběh vaší půjčky klidnější.
1. Půjčujte si na to, co potřebujete
Půjčka na zbytečnost je prvním krokem do finančních problémů. Půjčujte si jen tehdy, když se bez dané věci neobejdete. Nebo když vám usnadní práci, podnikání nebo pomůže získat vyšší příjem. Třeba takové auto do zaměstnání, nebo nový mrazák, když ten současný přestane fungovat.
2. Půjčujte si na věci, které budete užívat dlouho
Nepřeplácejte životnost. Půjčit si na dovolenou je nesmysl. Týden, maximálně 14 dní si užijete, ale další rok to budete splácet. Raději rok dovolenou vynechejte a to, co byste jinak posílali na splátky, dávejte stranou na další dovolenou. Vyjde vás to mnohem levněji.
3. Splátky si nastavte tak, abyste je utáhli i při sníženém příjmu
Pracovní neschopnost, dočasná ztráta zaměstnání, ošetřování nemocného člena rodiny, to jsou nejčastější důvody, proč lidé ztratí schopnost odesílat splátky podle dohodnutého splátkového kalendáře. Splátky volte nižší. Sice budete splácet déle, ale bezpečněji. Když si sjednáte půjčku s předčasným splacením zdarma, můžete půjčku kdykoliv bezplatně splátit dříve.
4. Na licenci záleží
Půjčku si berte zásadně u licencované společnosti. Banka musí mít českou bankovní licenci, nebankovní společnost zase licenci k poskytování spotřebitelského úvěru. V obou případech ji uděluje Česká národní banka a ta také vede seznamy udělených licencí.
NÁŠ TIP: Využijte online srovnávač půjček, který spolupracuje jenom s licencovanými společnostmi, a nemusíte nic dohledávat.
5. Ráno moudřejší večera
Nejednejte impulzivně. Nenechte se do podpisu půjčky tlačit tvrzeními, že zítra už se nabídka nebude opakovat. Konkurence je mezi poskytovateli velká. Půjčku si vždycky promyslete, pozorně si přečtěte podmínky a porovnejte s dalšími nabídkami na trhu. Právě proto vznikly online srovnávače půjček abyste mohli snáze vybrat to nejlepší.
6. Porovnávejte různé parametry. Cena nestačí
Každá půjčka má několik parametrů a cena je jen jedním z nich. Při výběru dbejte na licenci poskytovatele, kterou jsme už zmínili. Ale to stále není všechno. Sledujte RPSN, poplatky, sankce a další. Aby půjčka mohla být označena za výhodnou, měla by umět předčasné splacení zdarma.
V podmínkách měl být možný odklad nebo snížení splátky buď zdarma, nebo za symbolický poplatek. Někteří poskytovatelé bohužel trestají klienty v nouzi tím, že nastaví astronomické pokuty z prodlení.
7. Podpis znamená „rozumím všemu a se vším souhlasím“
Dokud nerozumíte třeba jen poslednímu ustanovení smlouvy, nepodepisujte ji. Pokud s něčím zásadně nesouhlasíte, nepodepisujte. Zkuste si vyjednat změnu podmínek, nebo jděte k jinému poskytovateli. Do podpisu se nenechte vtlačit ani časovými důvody a do výběru a vyřízení úvěru se vždy pouštějte s předstihem.
8. Správně si nastavte splácení
Většina půjček se splácí bankovním převodem. Ujistěte se, že si trvalý příkaz nastavíte na správné datum. Nejlépe s předstihem, aby vás nezaskočily víkendy a svátky. Některé banky zvládají okamžité platby, ale některé stále ne. Když vám poskytovatel nabídne inkaso, budete to mít bez starostí. teda až na jednu: abyste na účtu měli k datu splátky dost peněz. U hotovostního splácení si nastavte třeba upomínku v kalendáři.
9. Půjčka na splátky dalších půjček je tabu!
Nikdy si nepůjčujte na to, abyste mohli uhradit dlužné splátky. Jak řešit, když nemáte na splácení? Věřiteli se co nejdříve ozvěte a dohodněte s ním další postup. Každý poskytovatel půjčky je na takové situace připraven a má v záloze různá řešení. Nestyďte se a včas řekněte o pomoc. Dále můžete využít bezplatné poradny při finanční tísni, které nabízí odbornou konzultaci a postup.
10. Zamítnutí půjčky není zlomyslnost. Je to ochrana
Zamítnutí žádosti je nepříjemné. U půjček jej berte jako varování. Poskytovatel vyhodnotil vaši finanční kondici jako nedostatečnou. V budoucím splácení spatřuje problém a riziko předlužení. Chrání vás.
Máte-li další závazky, které nevyužíváte (kontokorent, kreditní karta), zrušte je. To může vaši bonitu dost posílit a příští žádost už dopadne jinak. Možná ale sami tušíte, co byl problém, především když víte o svých záznamech v registrech. Požádejte poskytovatele, ať vám sdělí, proč zamítnul. Jeho povinností to není, ale ti vstřícnější řeknou, kde problém vznikl.